Konstrukcje stalowe to zdecydowanie jedne z tych elementów, które obecnie są coraz częściej wykorzystywane w przemyśle, logistyce oraz szeroko pojętym budownictwie. Dlaczego? Przede wszystkim hale stalowe to projekty niezwykle ekonomiczne, ich budowa jest bardzo szybka, a gotowe budynki wykonane zgodnie z projektem można w bardzo łatwy sposób dostosować do większości branż. Jednak jak w praktyce wygląda produkcja ogromnych, modułowych hal stalowych?
Z pewnością wielu inwestorów często zadaje sobie pytanie, w jaki konkretnie sposób przebiega produkcja konstrukcji stalowej? Ogólna odpowiedź brzmi: Jest to proces złożony, a na pewno wieloetapowy. Przekonaj się także Ty, w jaki konkretnie sposób przebiega produkcja konstrukcji stalowej.

Na początku zawsze jest projekt wykonawczy
Przed przystąpieniem do wykonania konstrukcji stalowej potrzeby jest solidny projekt warsztatowy. To w nim zawierają się wszystkie najważniejsze elementy oraz dane konstrukcyjne, które są niezbędne w późniejszych etapów tworzenia.
· Klasa konstrukcyjna
· Wymagania dotyczące przygotowania powierzchni
· Wykonanie spoin
· Zestawienie materiałowe z innymi materiałami złącznymi.
Projekt konstrukcji stalowej zawsze wykonuje się na podstawie profesjonalnego projektu budowlanego. Jednocześnie należy zachowywać wszelkie gabaryty konstrukcji stalowej.
Zamówienie materiałów i ich rozładunek – zajęcia praktyczne
Oczywiście bez zamówienia odpowiednich materiałów niemożliwe byłoby powstanie jakiegokolwiek projektu. Dlatego zamówienie konkretnych materiałów, które będą potrzebne do wzniesienia konstrukcji stalowej to także niezbędny, a w zasadzie kluczowy krok.
W kolejnym kroku, a zarazem tym samym potrzebne będzie rozładowanie i odpowiednie posegregowanie zamówionych materiałów. Często do takich zadań niezbędne będą specjalistyczne dźwigi i suwnice. Zapewnia to efektywność i bezpieczeństwo produktów.
Prefabrykacja – czyli profesjonalna i dokładna obróbka materiałów
Właściwe dopasowanie zamówionych materiałów to kluczowa kwestia. Aby etap zakończył się sukcesem, potrzebne są nie tylko specjalistyczne i niezawodne urządzenia, ale również doświadczona i kompetentna ekipa, która będzie gwarantem precyzji i jakości wykonanej prefabrykacji elementów.
Mówiąc o wysokiej precyzji, trzeba mieć na uwadze to, że elementy, z jakich powstanie konstrukcja stalowa, muszą być idealnie dopasowane. Z kolei to wymaga ogromnej dokładności, ponieważ pojedynczy element może składać się z dużej ilości profili. W ramach prefabrykacji wykonuje się także wszelkie prace spawalnicze oraz lakiernicze.
Dokumentacja powykonawcza – finalny krok przy produkcji konstrukcji stalowych
Jak przy większości tego rodzaju projektów, finalnym krokiem potwierdzającym ukończenie prac jest opracowanie dokumentacji powykonawczej. Obecnie każdy z producentów konstrukcji stalowych jest zobligowany do oznaczania własnych wyrobów tzw. znakiem CE. W ten sposób konstrukcja może zostać dopuszczona do użytku, zgodnie ze standardami budowlanymi Unii Europejskiej.