Wysokie parametry wytrzymałościowe i elastyczność przy jednocześnie niewielkiej masie własnej to jedne z najistotniejszych czynników przemawiających na korzyść zastosowania konstrukcji stalowych, niezależnie od tego czy wykorzystywane są one wewnątrz obiektów czy też instalowane pod gołym niebem.
Gdzie najczęściej możemy spotkać konstrukcje stalowe?
Dzięki wspomnianym na początku właściwościom, konstrukcje stalowe cechuje wyjątkowo szeroki wachlarz zastosowań. Wznoszone są one głównie przy budowie fabryk, hal i magazynów, lecz także stanowią istotny element konstrukcyjny kominów, silosów, kontenerów, a nawet mostów.
Konstrukcje stalowe są również wykorzystywane w konstrukcji maszyn drogowych oraz budowlanych, a także elementów nośnych gąsienicowych i kołowych.
Montaż poszczególnych elementów ze stali odbywa się najczęściej metodą spawalniczą. Jednak spawanie stali może odbywać się na kilka sposobów, które przedstawiamy poniżej.
Jakie są metody spawania elementów stalowych?
Metoda MIG / MAG
Gdy przeszukujemy różne źródła wiedzy w Internecie pod kątem znanych dziś na rynku metod spawania konstrukcji stalowych, zazwyczaj w pierwszej kolejności natrafiamy na metodę MIG/MAG.
Rozwinięcie tego skrótu spowoduje, że otrzymamy angielski, nieco tajemniczo brzmiący termin Metal Inert Gas / Metal Active Gas, oznaczające spawanie topliwą elektrodą w osłonie obojętnych lub aktywnych gazów (MIG/MAG).
Tego rodzaju metodę wykorzystuje się najczęściej podczas prac spawalniczo-montażowych w liniach technologicznych przedsiębiorstw produkcyjnych oraz do spawania automatycznego lub półautomatycznego. Również w przemyśle ciężkim najczęściej możemy spotkać się właśnie z tą metodą. Budowa statków w głównej mierze wykorzystuje właśnie tę technikę podczas procesu łączenia blach ze sobą. Podobnie jest w przypadku układania rurociągów, w których kolejne odcinki rur łączone są ze sobą, a także w zbiornikach ciśnieniowych, gdzie wytrzymałość i jakość spawu jest ekstremalnie ważna.
Technologia MIG/MAG charakteryzuje się bardzo dobrą jakością uzyskiwanych spoin oraz wysoką wydajnością procesu. Należy jednak pamiętać, że podczas spawania z wykorzystaniem gazów aktywnych jako osłony, można w niektórych momentach spotkać się ze zjawiskiem rozprysku metalu, co pociąga za sobą konieczność stosowania osłony przed wiatrem w sytuacji, gdy spawanie odbywa się na otwartej przestrzeni.
Metoda TIG
TIG – czyli Tungsten Inert Gas to metoda spawania stali, która wykorzystuje nietopliwą elektrodę wolframową w osłonie gazów obojętnych. W procesie spawania używany jest prąd stały lub przemienny.
Czym jest elektroda nietopliwa? Jest to okrągły pręt z czystego wolframu, który został poddany procesowi uszlachetniania przez tlenek toru, cyrkonu lub ceru. Rodzaj takiej elektrody, jak również jej średnica, wybierane są w zależności od zastosowanego materiału spawanego.
Metoda TIG uznawana jest za najlepszą metodę spawania połączeń, ze względu na wysoką jakość uzyskiwanego spawu oraz możliwość spawania elementów o bardzo szerokim zakresie grubości w dowolnej pozycji, bez ryzyka rozprysku metalu, jaki występuje często w przypadku korzystania z alternatywnych technologii spawalniczych.
Spawanie z użyciem metody TIG stosuje się do łączenia elementów ze stali nierdzewnej, a także innych stali wysokostopowych, lecz również wykorzystywana jest ona do łączenia konstrukcji z tytanu, miedzi, aluminium czy niklu.
Czy podczas spawania istotny jest rodzaj wybranej stali?
W procesie spawania konstrukcji stalowych konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka czynników, które składają się na uzyskanie satysfakcjonującego efektu końcowego.
Oczywiście nie bez znaczenia jest precyzja realizacji usługi spawalniczej, a co za tym idzie – wiedza i doświadczenie spawacza, a także sprzęt, z którego fachowiec korzysta podczas realizacji usługi.
Nie należy zapomnieć też o tym, że stal stali nierówna. Zadbanie o odpowiedniej klasy surowiec to pierwszy krok, o którym należy pamiętać jeszcze przed realizacją usługi spawalniczej. Stal występuje w różnych odmianach w formie stopu metalicznego, który podatny jest na formowanie go w konkretne kształty. Najczęściej wybieranym gatunkiem stali jest S690Q lub S235N. Odmiany te charakteryzują wysokie parametry wytrzymałościowe, a także dobra kompatybilność z warunkami eksploatacji.