Konstrukcje stalowe możemy spotkać na każdym kroku. Dzięki nim możliwe jest budowanie domów, wznoszenie budynków publicznych, tworzenie infrastruktury drogowej. Pojęcie konstrukcji stalowych odnosi się jednak do różnorodnych wyrobów ze stali, o niezwykle szerokim zastosowaniu. Co warto o nim wiedzieć?

Rodzaje konstrukcji stalowych
Wyróżniamy następujące, podstawowe rodzaje konstrukcji stalowych:
- w postaci prętów szkieletowych – w formie kratowej bądź pełnościennej. Dopiero w późniejszych etapach realizacji uzupełnia się je o obudowę, zwykle blaszaną
- w postaci szkieletów prętowo-ciągowych – gwarantują wyjątkową wytrzymałość i stabilność
- powierzchniowe – utworzone ze spawanych ze sobą blach stalowych, dlatego elementem nośnym jest tutaj sama powierzchnia obiektu
W zależności od rodzaju zmienia się zastosowanie konstrukcji stalowej.
Zastosowanie konstrukcji stalowych
Konstrukcje stalowe w postaci prętów szkieletowych wykorzystuje się m.in. do wznoszenia hal magazynowym i produkcyjnych, wzmacniania konstrukcji dachowych i ścian wewnętrznych budynku, a także budowy masztów, wieży czy rurociągów.
Te w postaci szkieletów prętowo-ciągowych, ze względu na stabilność, znajdują zastosowanie przy wznoszeniu obiektów wielkogabarytowych. Mowa choćby o wiszących mostach i pokryciach dachowych hal sportowych. Można je wykorzystać do wznoszenia wszelkich obiektów o dużej rozpiętości. Z kolei konstrukcje stalowe powierzchniowe zazwyczaj stosuje się do wznoszenia zbiorników, w których mają znaleźć się płyny.
Lekkie konstrukcje stalowe
Spotkać się można również z pojęciem lekkich konstrukcji stalowych. To właśnie z nimi mamy do czynienia najczęściej w życiu codziennym. Wykorzystuje się je do budowy:
- bram i ogrodzeń
- podłóg nośnych
- zadaszeń i dachów w domach jednorodzinnych
- tzw. małej architektury
- kratownic
Lekkie konstrukcje stalowe stosuje się do systemów budowy obiektów, w których konstrukcję nośną stanowią elementy stalowe wykonane z zimnogiętych, ocynkowanych cienkich blach stalowych.